Najlepša si, Una!
Najlepša si, Una!
15-17.09.
“Legenda kaže kako su stari Rimljani, koji su kroz mnoga osvajanja izgubili smisao za lijepo, izbivši na obale rijeke Une ostali zapanjeni ljepotom kakvu nigdje nisu sreli. Jedan od tih Rimljana uzviknuo je “Una!” (jedna/jedina), jednim uzvikom izrazio je svu ljepotu ove rijeke kakve više nigdje nema. Tako je, kažu, ova rijeka dobila ime koje je zadržala do dana današnjeg”…
Program:
15.09- Petak
Polazak u 6h iz Sarajevske ulice (ugao sa Drinskom).
Vožnja preko Sremske Mitrovice, na granični prelaz, Pavlovića most. Putem ka Banja Luci, Petrovcu, do Martin Broda. Usputne pauze na lepim mestima. Dolazak u poodnevnim satima.
Smeštaj u privatnoj opciji, u ugodnim prostorima.
U predvečerje šetnja po bližoj okolini, naslućujući dragulje prirode, koji nas čekaju u subotu.
Večera, druženje, odmor…
16.09. Subota.
Buđenje u 7h. Kafica. Doručak.
Oko 9h polazimo prevozom do atraktivnog vodopada Štrbački buk. Obilazak, šetnja, upijanje zvukova, mirisa i opčinjujućih boja.
Povratak za Martin Brod. Obilazak vodopada, manastira, vodenica. Pešačenje stazom pored pritoke Une, Unca. Sve što mogne stati u jednu subotu, stavićemo u njene foldere lepote.
Na kraju dana, uz večeru i druženje ide i sabiranje utisaka.
Kad bude vreme za spavanje, u potpunosti ćemo se i tome posvetiti.
17.09. Nedelja
Buđenje u 6h. Kafica. Doručak. Pakovanje stvari u prevoz. Kratka šetnja Martinom stazom i dodatno druženje sa Unom.
Polazak ka Mrkonjić Gradu i jezeru Balkana. Pešačenje stazom iznad i pored jezera.
Ako bude radio restoran, možemo tu i ručati, ako ne, idemo dalje ka Beogradu, pa ćemo izabrati opet neko lepo mesto.
Pešačke ture su okvirnog karaktera i mogu biti malo izmenjene sa dodatim segmentima.
Povratak je sličnom putanjom do graničnog prelaza Pavlovića most, pa preko Sremske Mitrovice, do Beograda, gde stižemo do 22h.
Poželjna oprema: planinarske cipele, mali ranac, presvlaka, voda, štapovi, zaštita od sunca,kamašne i odeća prilagođena vremenskim uslovima(jakna, kabanica,rezervne čarape), osnovna prva pomoć…
-stvari spakovati u rančeve ili male kofere, zbog ograničenog kapaciteta gepeka.
Obavezno: godišnja članarina Džepovi Prirode-300din(članska knjižica overenu za 2023, ličnu kartu i putno zdravstveno osiguranje).
Smeštaj: privatni smeštaj u četverokrevetnim apartmanima sa kupatilom (sa čistom posteljinom i peškirima).
Hrana: iz ranca. U smeštaju možemo doručkovati i večerati po dogovoru sa domaćinom, po vrlo pristupačnim cenama.
Kotizacija: 9900din
U kotizaciju je uračunato:
-prevoz, putarine
-organizacioni troškovi
-troškovi noćenja i hrane za vozača
U cenu nije uračunato:
-dva noćenja u privatnom smeštaju ( 50km) plaća se na licu mesta.
-hrana (doručak 6km, ručak ili večera 12km)
-putno zdravstveno osiguranje
-individualni troškovi
-ulaz na Štrbački buk -8km
-ulaz na vodopad u Martin Brodu -3km
-vožnja barkom po Uni – 5km.
-redovna godišnja članarina Kluba Džepovi Prirode – 300 din(uplaćuje se odvojeno od kotizacije, za 2023. na račun:
160-6000001653876-68, klub Džepovi Prirode, Sarajevska 40)
Napomene:
Rok za prijavljivanje je 5 dana pre akcije.
Minimalan broj članova za realizaciju ture je 15. Rok za otkazivanje ture od strane organizatora je 3dana pre ture(loši vremenski uslovi, nedovoljan broj prijavljenih itd.)
Postoji mogućnost za izmenu staze ili njenog dela u slučaju nepredviđenih okolnosti.
-Prijave su validne samo uz uplatu celokupnog iznosa, na račun udruženja:
160-6000001653876-68, (klub Džepovi Prirode, Sarajevska 40)
( svrha uplate-kotizacija za izlet na Unu).
–Uplata članarine moguća je isključivo nakon poslate popunjene pristupnice i dobijanja potvrde da je ona uredno zaprimljena u dokumentaciji udruženja.
Svi novi članovi će nakon uplate članarine dobiti člansku knjižicu udruženja.
-Za vreme pešačke ture, nije poželjno konzumiranje alkohola.
-Svi učestvuju na sopstvenu odgovornost.
-Ovaj izlet je rekreativno-edukativnog karaktera, sa ciljem pešačenja u prirodi i upoznavanja geografskih i istorijskih obeležja, manje poznatih krajeva Srbije i regiona…
– – Prema zakonu o turizmu(član 86,stav 4), nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.
Prijave, informacije i uplate na email ili telefonom:
Organizator ispred udruženja:
Branislav Makljenović
Tel 064/350 56 52
email: klub.dzepoviprirode@gmail.com
www.klubdzepoviprirode.com
Priroda je vaš internet, mi smo vaš Wi-Fi J Konektujte se…
NP Una:
Područje Nacionalnog parka Una se nalazi na krajnjem zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, na području grada Bihaća. Obuhvata dolinske dijelove rijeke Une i Unca, orografske padine planina Plješevice, Grmeča i Osječenice.
Ovo područje predstavlja jedinstvenu prirodnu cjelinu u ovom dijelu Evrope vrijednu za očuvanje ukupne biološke raznolikosti.
Štrbački buk visine 24,5m predstavlja najviši i najspektakularniji vodopad u Nacionalnom parku, a njegov postanak se vezuje za tektonska pomjeranja i stvaranje sedrenih naslaga. Početkom XX vijeka obale ovog vodopada krasili su brojni unski mlinovi što podsjećaju na sojenice, nastambe prahistorijskog plemena Japodi. Sojenice su drvene kuće izgrađene iznad vode, na hrastovim stubovima (pilonima) zabijenim u dno rijeke. Japodi su na ovim prostorima živjeli zadnjih 1000 godina stare ere.
Putem Državne komisije za suradnju s UNESCO-om, Nacionalni park “Una” pokrenuo je inicijativu da se uz kompleks slapova u Martin Brodu, i Štrbački buk upiše na listu UNESCO-a.
U strasnom zagrljaju dvije rijeke, na ušću Unca u Unu, ljubomorno čuva svoje čari neponovljiva i vjekovima nedirnuta prirodna ljepota, naseobuna Martin Brod. U ovom mjestu se nalazi najveći kompleks slapova u Nacionalnom parku “Una”, a nekad je ovdje postojao veliki broj mlinova i bučnica.
Naselje je poniklo iz srednjovjekovnog grada koji je podignut krajem XIV ili početkom XV vijeka na ušću Unca u Unu, a postoje mišljenja istoričara da ovaj stari grad datira iz XIII vijeka. Po zapisima iz 1396. godine ovaj grad se nazivao Konuba. U izvorima se prvi put spominje 1431. godine kada ga je ugarski kralj Sigismund založio Nikoli Frankopanu.
U današnjem Martin Brodu nalazi se pravoslavni manastir Rmnaj koji predstavlja važno duhovno sjedište sjeverne Tromeđe (trograničja Bosne, Like i Dalmacije). Narodna tradicija pripisuje njegovo podizanje Katarini Branković – kćeri srpskog despota Đurđa Brankovića i vizantijske princeze Jerine Kantakuzin a supruzi grofa Urliha II Celjskog.
U starijim dokumentima manastir Rmanj se naziva Hrmanj, Ajerman, Chermlja, Szermil, Hermanya, Herman a ime je dobio po Katarininom sinu Hermanu III koji je zbog bolesti mlad umro, te je njemu u spomen Katarina podigla manastir. U narodu se vremenom od imena Herman pretvori u naziv Rmanj i taj naziv je ostao do dana današnjeg.
(tekst sa sajta NP Una).